Spotify merak edilen konuyu sonunda aydınlattı

Bloomberg kaynakları, akış hizmetinin, faaliyete geçtiği ilk yılda podcast’ler ve müzikte çeşitliliği artırmayı amaçlayan bir havuz olan 100 milyon dolarlık Creator Equity Fund’ın %10’undan daha azını harcadığını iddia ediyor. Şirketin tüm fonu üç yıl boyunca harcamayı planladığı, ancak harcamaları onaylamak için sağlam bir yapıya sahip olmadığı ve personel alımında yavaş davrandığı bildirildi. İçeriden kaynaklar, değişen önceliklerin de projeye zarar verdiğini söylüyor.

Bir Spotify podcast ağı olan Parcast’teki sendikalı işçiler daha önce şirketi harcama eksikliği nedeniyle eleştirmişti. İşçiler şubat ayında yönetime, şirketin çeşitlilik planları için ayrılan 100.000 doların sadece 5.000 dolarına yeşil ışık yaktığından şikayet ettiler.

Spotify merak edilen konuyu sonunda aydınlattı

Şirket, fonu, Spotify’a özel podcast’i aracılığıyla COVID-19 aşısıyla ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını sağladığı iddia edilen Joe Rogan’a yönelik tepkinin ardından kurdu. Bu katalizör olurken, eleştirmenler Rogan’ın ırkçı bir dil kullandığına ve transfobik açıklamalarda bulunduğuna da işaret etti. Spotify, 2020’de Rogan’la anlaşmayı defalarca savundu, ancak ırkçı sözler içeren bazı bölümleri geri çekti. Podcaster ile olan anlaşmasının en az 200 milyon dolar değerinde olduğu ve 3,5 yıl süreceği söyleniyor.

Spotify’ın çeşitlilik fonunun daha fazlasını harcaması şaşırtıcı olmayacak. Ancak görünürdeki harcama eksikliği Spotify’ın durumuna yardımcı olmuyor. Rapor doğruysa, şirket, hizmetin nefreti ve diğer tehlikeli yalanları artırmasından endişe duyan dinleyicilere verdiği sözü yerine getirmekte sorun yaşıyor demektir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Spotify merak edilen konuyu sonunda aydınlattı için yorumda bulun

    Spotify merak edilen konuyu sonunda aydınlattı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Spotify merak edilen konuyu sonunda aydınlattı için ilk yorumu yapabilirsin.